Je čas na návrat k rovnováze

blog

Magazín: DENÍK – ZDRAVÍ – únor/březen 2021

Živíte se jako naturopatka. Co si pod tím vlastně představit?

Klinická naturopatie je u nás nový obor. Studium vychovává lékaře i nelékaře k tomu, aby uměli používat celou tzv. komplementární medicínu. Na naturoptické škole se učí fytoterapie, biologie člověka, farmakologie, nutriční biochemie, nutriterapie, fytoterapie a další příbuzné obory. Naturopat používá testy z oblasti funkční medicíny (rozbor stolice, slin, vlasů). Je školen k tomu, aby se vyznal v běžných laboratorních testech školní, klasické medicíny. Vyhodnocuje stav pacienta podle chůze, držení těla, podání ruky, gestikulace, řeči, typu vlasů, pokožky, nehtů, iridiologie a to vše mu pomáhá vyhodnotit, kde je pravděpodobně největší problém. Následně dochází k harmonizaci organismu pomocí preparátů (vitamíny, minerály, byliny), doporučení změn životního stylu a stravování. Snaží se vyladit tělo a zároveň podpořit zdraví jak na úrovni fyzické, tak psychické. Cílem je vést klienta do stavu rovnováhy. Zdraví není jen nepřítomnost nemoci, ale návrat k sobě samým a žití ve spokojenosti a harmonii, jak s vnitřním, tak vnějším světem.

 

S jakými problémy nejlépe naturopatie pomůže? (Když mě třeba budou bolet kolena, je i pro mě řešením naturopatie?) 😊

Naturopatie je úžasná v tom, že má mnoho způsobů jak vyladit tělo na více úrovních. Jak se říká, na světe není bylina, aby na něco nebyla. Proto právě byliny ráda používá k harmonizaci psycho-neuro-endo-imunologické osy. Působí jak na psychické, tak i fyzické tělo. Záleží na daném problému, který se řeší. Ohledně problémů s klouby je to často běh na dlouhou trať. Je důležité zaléčit celý systém těla, vyčistit ho a zbavit zánětů. Důležitou roli hraje výživa, vhodné kloubní doplňky a zároveň má vliv i práce na psyché.

 

S čím za vámi chodí dnes lidé nejčastěji?

 Přicházejí ke mě často ženy vyčerpané, unavené jak z práce tak z domácnosti. Říkají, že takhle už žít nemohou. Za čas v tomto kolotoči začnou somatizovat, některým se to projeví v bolestivé, silné menstruaci, jiné jí zase nemají vůbec. Bolí je hlava, celé tělo, mají problém s páteří, či klouby, jsou unavené, často nemocné, přibírají, nebo extrémně hubnou. Mohou mít cystu na vaječníku, nebo myom v děloze. Zároveň mívám často mladé klientky, které nemohou přirozeně po několika měsících otěhotnět. Některé neotěhotněly i přes to, že dle všech vyšetření jsou v naprosto zdravé a plodné. Jiné mají například rozhozené hormony v těle, nebo gynekologické problémy. Toto vše spolu na první pohled nemusí souviset, ale opak je pravdou. Velkou roli v tomto procesu hrají přetížená játra, střevní propustnost, dysbióza, stres, potlačení ženské energie a estrogenová dominance. Játra mají přímý vliv na kvalitu menstruace. Pokud jsou přetížená vlivem toxických látek ze stravy, kosmetiky, z prostředí, nebo stresem, tak se to často projevuje na problémech s menstruací.

Muži mě vyhledávají v případě střevního diskomfortu, vyčerpání a častým probouzením během noci. Cílem je nastavit nový životní styl, vyživit tělo a společně hledáme příčinu problémů a vyčerpání. Často je to způsobeno velkým tlakem na výkon a malým časem pro sebe.

 

Když k vám přijde někdo nový, co je pro vás na začátku důležité? Co o člověku potřebujete vědět?

 Než ke mě klient přijde zašlu mu podrobný vstupní dotazník, kde se ptám na období od narození až do přítomnosti. Zajímá mě jeho životní styl, práce, cestování, stravovací režim, minulé i stávající zdravotní problémy. Zároveň mi zasílají i lékařské zprávy, abych se mohla podívat jakými vyšetřeními klient prošel. Pokud mi tam něco schází, buď na první konzultaci, či předem mu zašlu další vhodné parametry, které je dobré dovyšetřit u lékaře.

 

Setkala jste se ve vaší praxi s člověkem, jehož vyléčení (případně posun jeho zdravotního stavu) vás opravdu překvapilo?

 Mohu říci, že každý příběh mých klientů je jedinečný a zajímavý. Líbí se mi, když klient v terapii nehledá problémy, ale je otevřený řešením a změnám, aby se začal cítit lépe. Je to vždy výzva, pro každého není jednoduché změnit stravu a tím vysadit lepek, sladké a kravské produkty. Zároveň hodně řešíme i psyché a proto je důležitá otevřenost klienta, abychom se mohli podívat na jeho vnitřní vzorce a traumata.

Klienti ke mě často přijdou pro ně s neřešitelným problémem, který po pár terapiích zmizí. Učí se tím, že nic se nemá brát dogmaticky, vše je o tom dělat změny a vnímat že vše má svůj čas. Nic není jednoznačné a cest k uzdravení vede nekonečno. Jde vždy o individuální cestu. Jednou mi přišla klientka na druhou konzultaci a začala větou: ,,Myslela jsem, že vás budu nesnášet.“ První dny co jsem od vás odešla jsem probrečela, strava bez cukru, kravských produktů a lepku byla nesnesitelná. Zjistila jsem že jsem absolutně závislá na cukru. Blížila se menstruace a já čekala obvyklou bolest a paralýzu. Za pár dní mi menstruace přišla a po několika letech nebyla nesnesitelná, ale dalo se s ní být. Usoudila jsem, že to co říkáte je dobré a motivovalo mě to pokračovat na sobě dál.‘‘ Užívala zároveň doplňky a byliny, které jsem jí doporučila. Začala chodit spát okolo 22 hodiny a snažila se spát 7-8 hodin, hlídala si pitný režim a v období menstruace si dovolovala odpočinout. S další menstruací si zvědomila, že jí bolí břicho hlavně, když je partner doma. Přišly jsme na to, že potřebuje pozornost a hlavně mít oprávnění si lehnout. I tento detail stačil k tomu, aby si nastavila si nová pravidla a bolest odešla.

Jiné klientce menstruační bolest odešla ve chvíli, kdy si dala čas na to vnímat svoje tělo, pocity a co je za tou bolestí. Sedla si a začala se ptát sama sebe proč jí opět bolí břicho a co se děje? Najednou cítila, že se potřebuje vybrečet a uvolnit vnitřní napětí. Ve chvíli, kdy si to dovolila, přišla i odpověď co je za tou bolestí. Uvědomila si, že nemá stále vyřešený vztah se svojí matkou a v hloubi jí to trápí. Tím, že si dovolila prožít tu bolest, uvolnit emoce, v klidu si pobrečet, tak bolest odešla.

 

Psychosomatika: Jakou roli hraje naše duševní zdraví? Jak najít ten skutečný problém, který máme? Souvisí všechny zdravotní problémy s psychikou?

Z mé praxe vnímám, že za každým problémem ať v malé míře, či velké je psychika. Člověk, který to má vyladěné do mé ordinace spíše nepřijde. Z mého pohledu duševní zdraví má z 70-100 % vliv na stav jak psychický, tak fyzický. Pokud se někdo rozhodne vyřešit svůj problém, je dobré aby vyhledal odborníka a nezávislou osobu. V první řadě tam musí být sympatie a důvěra, aby konzultace byla úspěšná. Klient potřebuje prostředí, kde je diskrétnost, nezaujatost a snaha pomoci. Najít skutečný problém je někdy běh i na delší trať. Přirovnávám to k odloupávání vrstev cibule. Na první konzultaci se zvědomí aktuální stav, někdy se objeví i zásadní témata a klient má pocit, že je vše vyřešené. Až postupem času zjistí, že je potřeba jít více a více do hloubky. Dále je někdy potřeba propojovat terapie a navštívit dalšího terapeuta, který se například věnuje práci s tělem.

 

Co pro vás znamená vitalita a zdravý životní styl?

Znamená to pro mě vyváženost a harmonie jak na úrovni psyché, fyzického těla tak i prostředí. Řídím se Paretovým principem 80/20. 80% našeho životního stylu by mělo být v rovnováze a pak nevadí když si 20% člověk užívá.

Životní styl je také o kvalitním spánku. Usínání mezi 22-23 hodinou a nepřerušovaný spánek okolo 7-8 hodin denně. Dále je to pro mě vyvážená strava založená na kvalitních potravinách, bez přidaných konzervantů a chemických látek. Doporučuji co nejvíce přirozenou stravu a potraviny od farmářů. Zásadní je pestrost, pokud někdo jí stále to samé, i v případě, že se jedná o zdravou potravinu, tak to po čase začne být pro tělo nevhodné. Pro naše zdraví je zásadní rozmanitost. Pokud má někdo chutě na sladké, nebo jí často junk food, doporučuji aby se před tím, než opět bude chtít jíst něco nezdravého nejdříve kvalitně najedl a napil. Někdy stačí polévka, či avokádo se šunkou a ovčím kefírem. Nesmíme zapomínat ani na pitný režim. Z vnějšího prostředí je důležité si vyladit i domácnost. Znamená to používat v domácnosti ekologické prostředky bez chemie. Jak pro praní prádla, úklid, tak do myčky. Přes kůži se do těla do 10 minut dostávají všechny látky, to platí i u kosmetiky. Pokud používáte neekologický jar a prášek do myčky, tak si pak můžete být jistí, že to vše pak vypijete nebo sníte z umytého nádobí. Jak se říká, kam jde pozornost, tam jde energie. Proto má mysl zásadní vliv na zdraví a vyléčení z nemoci. Nedílnou součástí životního stylu jsou vztahy, pokud se jim člověk nevěnuje, tak chřadnou. Když chcete vztahy změnit, je jediná možná cesta a to cesta sebepoznání. Nemůžeme nikdy změnit druhého člověka, ale můžeme změnit sami sebe a náš úhel pohledu. Pokud nás někdo rozčiluje, či s ním nesouhlasíme, nastavuje nám tím tzv. ,,zrcadlo‘‘, abychom se mohli kouknout do sebe, co v nás rezonuje a proč nám to vadí a poté si to zpracovali.

 

Jak se díváte na diety?

Diety jsou za mě krátkodobé řešení. Pokud člověk nezmění životní styl a vrátí se po nějakém čase do starých kolejí, většinou přijde jojo efekt. Důležitá je změna a nastavení nových opatření pro udržení váhy a dlouhodobého zdraví.

 

Jak lidé ztrácí citlivost ke svému tělu?

Tím, že na sebe nemají čas a naopak na sebe mají velké nároky. Dnešní doba je uchvátaná a plná sociálních sítí. Přináší to i mnoho pozitiv, ulehčení, technizaci práce a zrychlení, ale zároveň nás to odpojuje od přirozenosti a přírody. Lidé tráví více času u filmů, zpráv, či na sociálních sítích. Místo času který mohou věnovat sobě, nebo svým blízkým. Důležité je i zklidnění večer, navnímání svých potřeb, relaxace, či společná večeře s těmi co máme rádi. Ráno jsou například vhodné afirmace, nebo meditace, ale to nesmí člověk jako první vzít do ruky telefon a začít vyřizovat zprávy, či emaily.

 Já bych spíše napsala více k prevenci a covidu. 😉

Dnešní doba je náročná hlavně psychicky! Zákazy, příkazy, strašení a nepřesné informace, ze kterých není nikdo moudrý. Vláda zatím nepřišla s vhodným řešením této situace a proto je to na každém z nás se k tomu postavit. Z pohledu naturopatie můžeme řešit naše zdraví a hlavně se věnovat prevenci. Jaké základní minerály a vitamíny podpoří zdraví? Prospěšné jsou: vitamín C, vitamín D3/K2, zinek, B komplex a především vitamín B3. Vědecké poznatky ukazují, že tyto vitamíny a minerály podporují správnou funkci imunitního systému a pomáhají tělu se vypořádat s nemocí.

 

Jsou z vaší zkušenosti Češi naklonění více jinému způsobu léčby, než je ta klasická západní, lékaři propagovaná léčba? Případně – zlepšuje se to? Je mi jasné, že pro většinu lidí je snazší zobat prášky na tlak atd., ale možná se to obrací v případě, že vidí, že to k ničemu není…

Z výzkumů, které dělá pravidelně EU (EHCI – European Health Consumer Index) bohužel Česká Republika zaostává v celkové prevenci oproti jiným zemím a ukazuje se spíše jako průměrná, nebo podprůměrná. Zároveň já musím říci, že ke mě do ordinace chodí čím dál více lidí otevřených alternativě. I ve svém okolí vnímám změny, kdy se lidé více zajímají o své zdraví, chodí na zajímavé přednášky a čtou seberozvojové knížky. Výborně v tom vzdělává funkční lékař Jan Vojáček ve své knize Umění být zdráv. Klasická medicína je výborná na akutní problémy a v krizové intervenci. Z dlouhodobého hlediska je důležité, aby každý sám převzal zodpovědnost za své zdraví. Neustálé užívání léků může vést k vedlejším problémům a rozhození přirozené  rovnováhy těla.

 

 

Jak na správné zažívání

Je čas na návrat k rovnováze

Přednáška: Péče o ženské a mužské zdraví z pohledu Naturopatie

Bylinky, minerály a vitamíny pro ženské zdraví

Menstruace, PMS a hormonální nerovnováha z pohledu naturopatie

Propojení naturopatie a ženského zdraví

Přednáška: Mikrobiom v rovnováze

Recept na dlouhověkost? Můžete ho hladit a občas přede

Máte kočku? Gratulujeme. Budete žít déle, než kdybyste ji neměli.

pojďme si promluvit

konzultace
konzultace

Pojďme si promluvit o tom, jak Vám mohu pomoct změnit životní styl a regenerovat tělo i mysl.